Parafia Wilczopole
Menu główne
Start
Historia parafii
Proboszcz
Kancelaria
Nabożeństwa
Polecamy
Galeria zdjęć
Pliki multimedialne
Teksty
Wiadomości
Parafialne
Wydarzenia
Nabożeństwa
Litanie
Droga krzyżowa
Różaniec
Koronka
Inne modlitwy
Dobry Siew OPP
Statut
Sprawozdania
Konto bankowe
Aktualne dzieła
Katechezy Drogi Neokatechumenalnej w Naszej Parafii - zaproszenie
Zaproszenie na katechezy dla młodzieży i dorosłych w Parafii w Wilczopolu k/ Lublina. Głoszą katechiści z III wspólnoty z Bronowic (Lublin). Niedziela godz. 18.00, poniedziałek i piątek godz. 19.00

 
TV lectio divina - VIII niedziela zwykła "A" (Mt 6, 24-34
Jest różnica między "troszczyć się" a "martwić się". Troska o życie doczesne jest konieczna. To codzienne zajęcie zwłaszcza ojców i matek. Jakże łatwiejsze i radośniejsze jest troszczenie się o sprawy doczesne, gdy widzimy, że są to sprawy Boże - troskliwy Ojciec Niebieski. Zajmuj się Nim i Jego sprawami a zobaczysz jak On zajmuje się twoimi. Gorzej jest z tymi, którzy się zamartwiają sprawami doczesnymi - dosłownie czynią się martwymi. Medytację biblijną prowadzą ks. Maciej Warowny, ks. Józef Maciąg i ks. Robert Muszyński

 
Informacja o procesie dotyczącym nieważności małżeństwa kanonicznego

POBIERZ WZÓR WNOSKU DO SĄDU BISKUPIEGO

Wiele osób zgłasza się do Sądu Metropolitalnego w Lublinie z prośbą o zbadanie ewentualnej nieważności małżeństwa. Sądowe zbadanie tej sprawy jest jedynym sposobem rozstrzygnięcia tego rodzaju wątpliwości. Nabiera to szczególnego znaczenia, jeżeli katolik po rozwodzie cywilnym wchodzi w nowy związek. Brak roz- strzygnięcia co do stanu wolnego na drodze kościelnej uniemożliwia wówczas zawarcie małżeństwa kościel- nego, a pozostawanie w takim związku skutkuje niemożnością korzystania z sakramentu pokuty i przyjmo- wania Komunii św.

Sąd kościelny może orzec, że małżeństwo było nieważnie zawarte, ale nie jest to ani „rozwód kościelny”, ani „unieważnienie małżeństwa”. Przez rozwód usiłuje rozwiązać się węzeł małżeński, unieważnia się natomiast coś, co było ważne, a sąd kościelny stwierdza, że węzeł małżeński nigdy nie zaistniał. Wyrok sądu kościelnym stwierdzający nieważność małżeństwa oznacza, że osoba nie zawarła ważnego małżeństwa kanonicznego. Błędna terminologia może prowadzić do tworzenia skojarzeń, że można rozwiązać każde małżeństwo. Mał- żeństwo sakramentalne ważnie zawarte jest nierozerwalne (nierozwiązywalne) za życia małżonków. Jest to zasada pochodząca z prawa Bożego. Jeżeli więc odbyła się ceremonia zawarcia małżeństwa, uważa się, że było ono ważnie zawarte i dopiero specjalna procedura sądowa zakończona wyrokiem może obalić to do- mniemanie.

Św. Jan Paweł II w jednej z wypowiedzi na temat nierozerwalności małżeństwa przypomniał, że żadna ludzka władza, „nawet Następca św. Piotra, nie może kwestionować nierozerwalności tego sakramentu, gdyż nie ma on żadnej władzy w odniesieniu do prawa Bożego”. Często tę wypowiedź przytacza także Papież Franciszek.

Przyczyny nieważności

Więcej…
 
Ogłoszenia (26.02.2017)

VIII niedziela zwykła „A”

1. Dziękujemy Księdzu Kanclerzowi dr. Krzysztofowi Kwiatkowskiemu za wygłoszone dziś Słowo Boże i przybliżenie nam moralności małżeńskiej oraz trudnych spraw związanych z przyczynami nieważności sakramentu małżeństwa i warunkach koniecznych dla komunii świętej osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

2. W tym tygodniu wypada środa popielcowa - rozpoczyna się Wielki Post. Przypominam, że tego dnia obowiązuje post ścisły. Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 9.00 i 18.00.

3. W Wielkim Poście Kościół zaleca trzy praktyki: post, modlitwę i jałmużnę. Zapraszam więc na wspólną modlitwę poranną – Jutrznię od przyszłego poniedziałku o godz. 6.00. Jeśli chodzi o jałmużnę, można ją wrzucać do puszki wiszącej na ścianie w przedsionku kościoła. „Jałmużna zakrywa wiele grzechów”, bo jest ofiarą, którą widzi tylko Bóg, jest ofiarą skruszonego i wdzięcznego serca przed Bogiem. Zachęcam do podjęcia konkretnych wyrzeczeń – postu – i wprowadzenia w tą praktykę dzieci i młodzieży.

4. Gorzkie żale w niedziele o 8.40 przed mszą św. o godz. 9.00.

5. Droga krzyżowa dla dzieci i młodzieży w piątek o godz. 16.30 przygotowaną i prowadzoną przez młodzież i dzieci. Droga krzyżowa dla dorosłych o 17.30 przed mszą św. do Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00.

6. Zapraszam do podjęcia modlitwy i abstynencji w okresie Wielkiego Postu, aby wesprzeć  rodziny dotknięte alkoholizmem. Księga trzeźwości od środy popielcowej będzie na stoliku pod figurą Jezusa Miłosiernego.

7. Dziś w Świdniku w Domu Kultury o godz. 19.00 koncert Gospel Rain po warsztatach muzycznych. Zaprasza Weronika Mordel, która brała w nich udział. Bilety na koncert 20 i 15 zł ulgowy.

 
1% twego podatku dla parafii

 

Dzięki Wam zrobiliśmy już wiele,
możemy jeszcze więcej,
przyłącz się i przekaż 1% podatku 
na rzecz naszej parafii,
poprzez organizację pożytku publicznego


"Dobry Siew"
nr KRS 0000320041
Więcej…
 
Katechezy Drogi Neokatechumenalnej w Naszej Parafii (19.02.2017)
wilczopole_katechezy1
 
Koncert kolęd 2017 - Ognisko Muzyczne w Wilczopolu

W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wysłuchaliśmy koncert kolęd w wykonaniu uczniów naszego Ogniska Muzycznego!

 
Konto bankowe Parafii

Parafia Rzymsko-Katolicka Narodzenia NMP-MB Siewnej
Wilczopole 38
20-388 Lublin
Nr konta: 23 2030 0045 1110 0000 0050 5740

Nowości
polecamy

sfd_copy

razemzajezusem_www

© Copyright 2008 Parafia Wilczopole.